Polecam

Książka bardzo godna polecenia, to "Gorzka czekolada", autorstwa Błażeja Popławskiego i Katarzyny Szeniawskiej. W tej publikacji autorzy obalają wykreowany przez media stereotyp Wybrzeża Kości Słoniowej jako "kraju upadłego", poprzez ukazanie tego państwa jako pozbawionego uprzedzeń, suwerennego, zmagającego się z wyzwaniami jakie stawia handel międzynarodowy. Kwestia ta opisana jest poprzez poruszenie takiego problemu jak niewolnicza praca dzieci przy uprawie kakao - przeciwstawienie niewolniczej pracy dzieci i szumu medialnego, wypowiedziom samych zainteresowanych.
UWAGA! 
Książkę można BEZPŁATNIE zamówić na http://www.pah.org.pl/o-pah/285/wydawnictwo_pah (należy wypełnić formularz, a książka zostanie wysłana pod wskazany adres). Książka jest dostępna również w wersji elektronicznej. Warto zajrzeć na stronę, ponieważ w ofercie są również inne publikacje dostępne za darmo.


Kolejna propozycja to bajka dla dzieci "Demonka, kobieta i ptak". Bajka zrealizowana w ramach projektu  Cztery Strony Bajek "Wielokulturowa mozaika legend i opowieści". Autorami projektu są Martyna Majewska i Marcin Koźliński. Projekt ma na celu zrealizowanie "...6 krótkich filmów animowanych będących adaptacją bajek: afrykańską (ludu Serer), gruzińską, romską, ukraińską, wietnamską i żydowską. Każda animacja trwać będzie do 4 minut i będzie wykonana w 3 wersjach językowych: polskiej, angielskiej oraz wersji oryginalnej. Wszystkie wersje będą czytane przez lektorów. Do każdej bajki zostanie opracowany zestaw materiałów edukacyjnych, kolorowanek, a także krótki słowniczek z podstawowymi zwrotami w języku: francuskim, gruzińskim, romani, ukraińskim, wietnamskim oraz jidysz.
Wszystkie materiały będą przygotowane w łatwym do pobrania formacie PDF."  
Prezentuję tu tylko bajkę afrykańską, ale na stronie dostępna jest również żydowska. Warto zapoznać się z projektem, przeczytać o autorach i pomocnikach i zwrócić uwagę kim te osoby są i jak udowadniają, że bycie profesjonalistą (czasami w pozornie zupełnie innej branży) nie zamyka drogi, a wręcz może ją otworzyć, by stworzyć coś dobrego, coś dla najmłodszych i coś dla dialogu międzykulturowego.



Dla wszystkich, a przede wszystkim dla uczących, a przede wszystkim dla uczących tych najmłodszych. Dla nauczycieli, rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa...Warto pomagać najmłodszemu pokoleniu poszerzać horyzonty. Pięknie skonstruowana książeczka o niewidomych dzieciach w Rwandzie. I dużo tam Polski...;) w PDF do ściągnięcia: http://uslyszecafryke.org/strona,145,Publikacje


Polecam nową książkę podejmującą problematykę afrykańską, której współredaktorem jest kolega z roku, a zarazem czlonek zespolu Interkulturalni.pl. Ksiazka zawiera rowniez rozdzial mojego autorstwa.


Fragment recenzji:

Na książkę, którą Redaktorzy oddają w ręce Czytelników, złożyło się jedenaście wybranych tekstów młodych badaczy. Ich spoiwem jest kontynent afrykański, aczkolwiek zainteresowania Autorów są zróżnicowane. Stąd też różnorodność poruszanej problematyki, zawsze jednak oscylującej wokół ciekawej, a często dramatycznej współczesności – czy to będą transformacje w arabskiej Afryce Północnej, konflikty zbrojne w Rogu Afryki i próby ich zażegnania, szanse na przyszłość i wyzwania Afryki Środkowej, czy tożsamość chrześcijańska Czarnej Afryki oraz marginalizacja Pigmejów. Autorzy – w oparciu o rzetelny warsztat badawczy – omawiają szerokie spektrum zagadnień z perspektywy politologicznej, socjologicznej, etnograficznej, kulturoznawczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz